"İDRUS İŞE CELMEDU"
Ebuzer Sabikun

Ebuzer Sabikun

"İDRUS İŞE CELMEDU"

13 Mayıs 2019 - 16:09 - Güncelleme: 13 Mayıs 2019 - 16:44

     Adamın birisi çay bahçesinde oturup çayını yudumlarken, yol kenarında çalışan iki kişi dikkatini çekmiş. Adamlardan birisi çukur kazıyor, diğeri gelip çukuru kapatıyor. 2 metre ileride adam tekrar çukur kazıyor, diğeri  gelip tekrar kapatıyor. Biri açıyor diğeri kapatıyor ve sürekli bu işi yapıyorlar. Adam bu iki kişinin yaptığı işe bir anlam veremeyince merak ile gitmiş yanlarına ve:                                                

     "-Selâmün aleyküm birader, sabahtan beri sizi seyrediyorum, ama yaptığınız işe bir anlam veremedim. Siz ne iş yapıyorsunuz?" diye sormuş. Temel demiş ki:                                                                        "-Biz aslında üç kişi çalışıyoruz. Ben çukur kazıyorum, İdris fidanı tutuyor, Dursun ise çukuru kapatıyor. Bugün İdris işe gelmedi. Onun için ben açıyorum Dursun kapatıyor, ben açıyorum Dursun kapatıyor, ben açıyorum Dursun kapatıyor....’’

YORUM 
HER ŞEYİ ANLAMLI KILAN ANA BİR UNSUR VARDIR

      Yapılan her işi anlamlı kılan ana bir unsur vardır. O ana unsur olmadığı takdirde yapılan iş anlamsızlaşır. O ana unsur yapı malzemeleri içerisindeki harç gibidir. Dilerseniz iki misal verelim: 

1. MİSAL: Tercümanul Kur'an olan İbn Abbas Radıyallahu anh imanı bir ağaca benzeterek der ki;                       

‘’İmanın; kökü marifet, gövdesi tasdik, dalları ikrar, meyvesi ameldir."                                                              Şimdi, bir ağacın meyvesi olmasa dahi o ağaç, yine ağaçtır. Dalları budansa da o yine ağaçtır. Hatta gövdesi kesilse, yine potansiyel olarak ağaçtır. Çünkü, kökleri var olup toprak ile olanbağını devam ettirdiği müddetçe o kök yeniden filizlenip ağaç olacaktır. Ancak, bir ağacın toprak ile olan bağını keserseniz o ağaç, ağaç olmaktan çıkmış ve kütük olma sürecine girmiş demektir. Velev ki o ağaç; isterse, üstü salkım saçak meyve ile dolu olsun, ister dallı budaklı olsun, isterse selvi boylu olsun. O halde;

İMANI ANLAM KILAN ANA UNSUR, MARİFETTİR.

    فَاعْلَمْ أَنَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ "BİLİNİZ Kİ; ALLAH’TAN BAŞKA İLAH YOKTUR…"( Muhammed Suresi 19)
2. MİSAL:  Yine Tercümanu-l Kur'an olan İbni Abbas Radıyallahu Anh der ki:                                                        "-Din; ahlak, iman, ibadet ve muamelattan oluşan dört katlı bir binaya benzer."                                          Bazı ulema bu binanın temeline imanı, bazıları ise ahlakı yerleştirir. Ben, din binasının temeline ahlakı yerleştirendenim. Çünkü; din binasının ana unsuru AKLAK’TIR. Niçin? Bir şeyin ahlâkı, o şeyin kendisinden daha değerlidir. 
Mesela:                                                                                                                                                                İnanmanın ahlakı güvenmektir. İmanın akidevi karşılığı inanmak, ahlaki karşılığı ise güvenmektir. Bir insan, Allah'a inandığını iddia ettiği halde Allah'a güvenmiyorsa, o kişinin inancı ahlaksız bir inançtır.
İbadetin ahlakı ise ubudiyettir. Bir insan yaptığı ibadetin anlamını biliyor ve amacına uygun eda ediyorsa o ibadet ubudiyete dönüşür. İbadet ubudiyete dönüştüğü takdirde insanı yüce bir ahlak sahibi yapar.
     " Sana vahy etmiş olduğumuz kitabı tilavet et.Namazını da dosdoğru kıl.Muhakkak ki namaz insanı münkerden ve bu fuhşiyattan uzaklaştırır. Allah'ı zikretmek ise en büyük ibadettir. Allah yapmış olduğunuz her şeyi bilmektedir.( Ankebut 45)
      Ancak anlamı bilinmeden ve amacına uygun eda edilmeyen her ibadet adete dönüşür. İbadet adete dönüşürse, insan;  sureten ibadet ediyor gibi görünsede, sireten o ,kötü  ahlak sahibi bir kişi olur. Söyleyen ne güzel söylemiş:
"- Çocuklarımıza ibadetleri öğretmeden önce ahlaklı olmayı öğretelim. Yoksa çocuklarımız: namaz kılan bir hırsız, oruç tutan bir sapık, hacca giden bir yalancı, kurban kesen bir tefeci, şahadet getiren bir terörist olabilir."
    Muamelatın ahlakı ise adalettir.
 Merkezinde adalet olmayan her muamelat zulümdür. Zulüm ise; hem Halika karşı, hem de mahluka karşı yapılan en büyük ahlaksızlıktır. O halde;
     "DİNİN ANA UNSURU AHLAKTIR. DİN ALGIMIZIN TEMEL YAPI TAŞINI AHLAK OLUŞTURMUYORSA; EY MÜSLÜMAN, HARÇ BİTTİ, YAPI PAYDOS DEMEKTİR!!!

YORUMLAR

  • 1 Yorum